Štengar
„Štengar“. Voda, která obsahuje sirovodík je u místních obyvatel velmi oblíbená a laboratorně bylo zjištěno, že má parametry léčivé vody. Proto byly v zrekonstruované budově společenského domu „Orlovna“ vybudovány léčivé koupele.
Léčebný pramen Štengar - Šitbořice
Minerální voda patří mezi nejkvalitnější sirné vody na Moravě. Mnoho lidí si chodí pro vodu i několikrát týdně a nedají na ní dopustit.
Balneologicky nejdůležitější složkou minerální vody zřídelní struktury je síra / sulfan /. Podrobnou analýzou bylo zjištěno, že hmotnostní koncentrace sulfanu v minerální vodě se pohybují v rozsahu 5,50 – 9,50 mg / l H2S. Díky svému složení má svoji charakteristickou chuť.
A co léčí sirný pramen?
Sirné koupele působí blahodárně v řadě oblastí. Nejpočetnější skupinou léčených jsou pohybová a kožní onemocnění. Největší úlevu přinášejí sirné koupele lidem, kteří trpí zánětlivými chorobami kloubů / artritis /.
Síra má také silné účinky na revmatismus mimokloubní a svalový. Lidé, kteří trpí svalovými problémy budou po aplikaci sirné koupele příjemně překvapeni.
Další početnou skupinou jsou degenerativní onemocnění kloubů / artróza /. Toto onemocnění napadá většinou velké klouby např. kyčel, koleno, rameno, ale také páteř. Účinky koupelí podpoří také vznik synoviální tekutiny, která při tomto onemocnění často chybí.
Naději zde naleznou lidé s nemocnou kůží. Sirná koupel má silný účinek proti lupénce, akné, ekzémům a jiným kožním onemocněním. Obecně mají sirné koupele i svůj preventivní význam.
O vzniku názvu tohoto pramene se nese pověst, že kdysi dávno do Šitbořic zavítal neznámý šlechtic, který požádal místní obyvatele o něco k pití. Lidé mu nabídli vodu z tohoto pramene, šlechtic se napil a pravil „das stinkt“. V překladu – to smrdí. Postupným zkomolením tohoto výrazu se tomuto pramenu začalo říkat Štingar a později Štengar.
Pramen střeží „Anička“ se svým pejskem, kterou vyrobil místní řezbář Ing. Josef Zelinka. Tato dřevěná socha byla slavnostně odhalena u příležitosti výročí 750. let od první písemné zmínky o obci Šitbořice.
U tohoto pramene se také můžete potkat s vodníkem. Naposled zde byl spatřen 25.8.2007
GPS: 49°0'51.31"N, 16°46'46.316"E